کود مناسب برای رشد درختان میوه

کود مناسب برای رشد درختان میوه

 

اکثر باغداران برای پرورش بهتر درختان میوه و رشد سریع‌تر آن‌ها، به‌ دنبال یک کود مناسب هستند.

همانطور که می دانید کود مناسب درخت میوه باید از املاح و مواد مغذی کافی برخوردار باشد تا بتواند به راحتی پاسخگوی نیاز ریشه درخت، خاک و محصولات باشد.

محصولات کشاورزی آری از کود و سموم شیمیایی بسیار مفیدتر از محصولاتی است که با کود، سم، هورمون و … تولید شده است. لذا محصولات ارگانیک گاه تا چند برابر محصولات غیر ارگانیک به فروش می رسد. استفاده از کود و سم شیمیایی باعث ضرر های زیادی می شود.

شما می‌توانید به راحتی انواع بسیار زیادی از کودهای طبیعی و شیمیایی مفید را برای خود تهیه کنید. از این‌ رو اگر می‌خواهید با چند مورد از بهترین کودها برای درختان میوه آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما بمانید.

 

کودهای طبیعی:

 • کود سبز کاشت گیاهان تثبیت کننده نیتروژن

کود سبز شامل گیاهی است که آنرا قبل از کاشت محصول اصلی کشت کرده و بعد از مقداری رشد، سبزینه آن را به زمین بر می گردانند، بدون این که از این گیاه محصولی برداشت کنند. یکی از مهمترین فواید کود سبز بهبود خواص فیزیکی خاک می باشد. بالا رفتن هوموس باعث تشکیل خاک دانه ها می شود و لوله های مویین خاک بیشتر شده و تهویه و نفوذ پذیری خاک را افزایش می دهند

از گیاهان زراعی گوناگون اعم از علوفه ای و بقولات ماننـد انــواع شبدر، عدس، باقلا و هم چنین گیاهان خودرویی مانند ختمی، گل بنفشه و حتی برخی اجزای گیاهی مانند ساقه و برگ سیب زمینی و شلغم میتواند به عنوان کود سبز استفاده کرد.

کاشت بعضی از گیاهان، به خصوص گیاهان خانواده حبوبات و بعضی از خانواده میموزا، قادر به تثبیت نیتروژن هوا با ریشه هایشان هستند، تا از آن به عنوان ماده غذایی استفاده نمایند. حبوبات این عمل را از طریق زندگی کردن به همراه باکتریها (همزیستی ) انجام می دهند که اصطلاحاً ریزوبیوم نامیده می شوند. این باکتریها نیتروژن را از هوا می گیرند آنرا تبدیل می کنند و برای گیاه میزبان آماده می نمایند.

به منظور حاصل خیز کردن خاک، باید گیاهانی مانند شنبلیله باقلا و یونجه و … را در زمین بوستان ها کاشته شود.

برگ های مغذی و قابل هضم بعضی از گیاهان تثبیت کننده نیتروژن آنها را برای غذای حیوانات بسیار عالی می سازند.

ریشه های عمیق آنها در خاک می توانند از رطوبت کم خاک استفاده کرده و حتی در طول فصول خشک نیز

مواد غذایی تازه تهیه نمایند .

 • پرورش کرم خاکی (ورمی کمپوست)

کرم های خاکی، خاک و مواد آلی را می خورند. مواد آلی را تغذیه می کنند. خاک از دستگاه گوارش و هضم طولانی کرم عبور می کند. مواد آلی شامل ضایعات گیاهی و فضولات دامی حیوانات کوچک و بزرگ می باشد به عنوان غذای کرم محسوب می شود

READ
بخشی از تفاوت درختان مثمر و غیر مثمر

مسئولین و شهرداری ها با فرهنگ سازی و پرورش کرم خاکی و آموزش فقط خرید کود همگانی، می توانند مردم را تشویق به بازیافت زباله های تر خانگی با کرم خاکی نمایند.

در گذشته در باغ ها مزارع و حتی باغچه های منازل کرم خاکی فراوانی وجود داشت که مواد مرده حاصل از اندام گیاهان و حیوانات را تبدیل به کود می کردند. اما با استفاده از سموم شیمایی و کودهای شیمیایی خاکها مسموم شده اند و کرم های خاکی و سایر جانداران نابود شده اند و اخیرا خوشبختانه به تقلید از غرب در ایران اهمیت کرم خاکی و کود حاصل از آن مطرح شده است. یعنی چیز با ارزشی که خودمان بدون هیچ هزینه ای داشتیم و با کود و سم شیمیایی نابودش کردیم اینک به ارزشش پی بردیم و در کشور، تولید کود کرم را شروع کردیم و حتی در مقیاس بالا در سبدها پرورش دادیم

پیشنهاد ما برای تولید کود کرم خاکی

 1. در همه بوستانها مکانی برای پرورش کرم و کود حاصل از آن در نظر گرفته شود.
 2. حذف هرگونه سم و کود شیمیایی برای زمینه پرورش کرم: طبیعی است با حذف سموم و کود شیمایی خاک سلامت خود را باز یافته و کرم خاکی همانند سایر موجودات زنده توان زندگی و تکثیر پیدا خواهند کرد و تکثیر کرم خاکی بطور طبیعی در خاکها امکان پذیر خواهد بود
 3. پرورش کرم خاکی در گوشه و کنار فضاهای سبز: فقط خرید کود کرم برای گلدان ها و باغچه های بسیار کوچک مقرون به صرفه است و گرنه در مزارع و باغ ها و فضاهای سبز و جنگل کاری ها (منظور فضای سبز و جنگل کاری مثمر است بهتر است) بهتر است در گوشه هایی کرم خاکی رها سازی و پرورش یابد و برای تغذیه کرمها از لاشبرگ ها و نیز سایر کودها استفاده شود.
 • استفاده از کود دامی

کود دامی نوعی از کود است که از فضولات حیوانات اهلی مختلف، از اسـب گرفته تا مرغ و کبوتر به دست می آید.

کود دامی در زراعت جهت اصلاح بافت و ساختار خاک و همچنین تغذیه گیاهان به کار می رود. این نوع کود دارای مقادیر مختلفی از ازت می باشد که بسته به نوع منشأ آن فرق می کند، به طور کلی هرچه جثه حیوانی که کود از آن به دست می آید کوچکتر باشد، کود دامی قوی تر است. مثلا کود گوسفندی از کود گاوی قوی تر بوده و کود مرغی از گوسفندی و کود کبوتر بهترین آنهاست.

 • پرورش انواع حیوانات زیبای وحشی

در فضاهای سبز شهرها و جنگل کاریها انواع حیوانات وحشی ایرانی مانند گوزن، قوچ و… می توان پرورش داد و اصولا با کاشت درختان میوه و گیاهان خوراکی در جنگل کاریها و جاده ها قطعا این حیوانات زیبا از خطر

READ
روشهای کنترل حشرات با استفاده از گیاهان دارويی در طب سنتی ايران

انقراض نجات خواهند یافت.

طبیعی است اگر میوه و گیاهان خوراکی زیاد شوند آهو و گوزن زیاد می شود و در نتیجه شیر ایرانی در بیشه ها شیر ایرانی در بیشه ها می غرد و نیازی نیست از روسیه ببر بخریم

 • بازیافت زباله های خانگی

به مردم آموزش داده شود که زباله های تر خود را برای کود جمع آوری کنند که در بوستانها استفاده شود. می توان در بوستان ها سطل های کرم خاکی در اختیار مردم قرار داده شود تا در منزل زباله های تر خود را تبدیل به کود نمایند.

 • کود جلبک دریایی

یکی دیگر از کودهای طبیعی و بسیار مفیدی که می‌توانید به راحتی از آن برای درختان میوه بهره بگیرید؛ جلبک دریایی است. در این کود عناصر مهم و کلیدی زیادی وجود دارد که برای رشد سریع درختان میوه بسیار مناسب هستند و باروری درختان را تا حدود زیادی افزایش می‌دهند. در واقع شما می‌توانید با استفاده از کود جلبک دریایی، تمام ناخالصی‌های موجود در خاک را از بین ببرید و یک خاک غنی و حاصلخیز داشته باشید.

 

 

کود های شیمیایی:

 • کود آهن

یکی دیگر از بهترین کودهایی که می‌توانید از آن برای درختان‌تان استفاده کنید، کود آهن است. این کود را می‌توانید در تمام مراحل رشد درخت مصرف کنید و میزان تولید را تا حدود زیادی افزایش دهید. کود آهن کمک می‌کند کمبودهای موجود در خاک به‌ خوبی تأمین شوند و رشد ریشه درخت نیز بیشتر شود.

 • کود نیتروژنه

نیتروژن جزو بی‌نظیرترین عنصرهایی است که کمک کند رشد درختان میوه دوچندان شود. این کود مناسب درخت میوه باید در زمانی صحیح مصرف شود تا نتیجه مثبتی را از خود به جای بگذارد. در غیر این صورت ممکن است باردهی بسیار کمتری نصیبتان شود و تشکیل شکوفه‌های درخت نیز به تاخیر بیوفتد. از این‌ رو سعی کنید هنگامی‌ که درخت وارد مرحله زایشی نشده‌ است، از کود نیتروژنه بهره بگیرید و درخت‌تان را به‌ خوبی با آن تغذیه کنید.

 • کودشیمیائی نیترات فسفات آمونیم

کود شیمیایی نیترات فسفات آمونیوم از دو عنصر اساسی به نام های نیترات و ازت تشکیل شده است. جسن این نوع کود به مانند کود اوره اسید زاست و می توان از آن در بسیاری از خاک ها استفاده کرد.

 • نیترات آمونیم

این نوع کود اغلب با رنگ خاکستری می شناسند و به صورت پودری نیز در دسترس است. 26 %  درصد از کود نیترات آمونیوم از ازت تشکیل شده است و به همین دلیل این کود با قیمتی گران عرضه می گردد. از دیگر مزایای این کود می توان به قابل اشتغال بودن، جذب رطوبت بالا اشاره کرد. فراموش نکنید که نگهداری از چنین کودی، به دقت بالایی نیاز دارد.

 • کود گوگرد

در حال‌ حاضر انواع مختلفی از کود گوگرد در بازار وجود دارد که می‌توانید با توجه به نوع درخت‌تان از آن‌ها بهره بگیرید. کود گوگرد حاوی املاح و مواد مغذی بسیار ضروری است که کمک می‌کند سبزینگی درخت افزایش یابد و محصولات آن نیز کیفیت بیشتری داشته باشند. البته اگر می‌خواهید از کود گوگرد نتیجه عالی به دست‌ آورید، بهتر است به‌ صورت برنامه‌ریزی شده و به میزان کافی از آن استفاده کنید.

READ

بهترین زمان مصرف کود برای درختان میوه

بعد از تهیه کردن یک کود مناسب و کامل، باید در زمان مناسبی اقدام به انجام کوددهی کنید. در غیر این‌ صورت ممکن است نتیجه مطلوبی به دست نیاورید و تمام زحمات‌تان هم هدر برود. به طور معمول بهترین زمان برای کوددهی درختان میوه، وقتی است که شکوفه‌های درخت به شکل نخود تبدیل شده‌اند، زیرا در این زمان درخت به تغذیه بیشتری احتیاج دارد.

البته فراموش ‌نکنید که این کار را باید تا پایان دوره رشد میوه ادامه دهید. زیرا اگر کوددهی را به یک زمان کوتاه محدود کنید، اصلا با افزایش محصول‌دهی مواجه نخواهید شد.

 

نکات مهم برای کوددهی درختان میوه

سعی کنید کود موردنظر را با دقت کافی انتخاب کنید و حتما شرایط خاک و نوع درخت را در نظر بگیرید.

به‌ طور معمول بهتر است پیش‌ از مصرف کود، حتما آزمون خاک را انجام دهید تا از کمبودهای موجود در خاک مطلع شوید.

اگر می‌خواهید به ریشه درخت‌تان آسیبی وارد نشود، بهتر است در میزان مصرف کود زیاده‌روی نکنید. مصرف بیش‌ از اندازه کود می‌تواند موجب سوختن ریشه‌ درخت شود و مشکلات زیادی نیز برای شاخه و برگ‌ها به وجود آورد.

اگر می‌خواهید چند کود را با هم مصرف کنید، حتماً از کارشناسان باتجربه راهنمایی بگیرید تا شما را تا به شما کمک کنند.

هیچ وقت به صورت خودسرانه از کودهای شیمیایی استفاده نکنید، زیرا کود مناسب باید با توجه به نیازهای درخت و خاک انتخاب شود.

در فصل‌هایی که رشد درخت شروع می‌شود، حتما کار کوددهی را انجام دهید.

سعی کنید به جای بهره گرفتن از کودهای شیمیایی، بیشتر از کودهای طبیعی بهره بگیرید زیرا این کودها مزایای بیشتری دارند و به سلامت درخت آسیبی وارد نمی‌کنند.

 

سخن پایانی

دقت داشته باشید؛ کود مناسب درخت میوه باید از املاح و مواد مغذی کافی برخوردار باشد تا بتواند به راحتی پاسخگوی نیاز ریشه درخت، خاک و محصولات باشد. همان طور که متوجه شدید، در حال حاضر کودهای مفید بسیار زیادی در بازار وجود دارد که باغداران می‌توانند به راحتی از آن‌ها استفاده کنند. اما باید در نظر داشته باشید که هر نوع کودی نمی‌تواند برای درختان میوه مناسب باشد. از این رو بهتر است حتما خاک زمین‌تان را مورد بررسی قرار دهید تا با نیازهای آن بیشتر آشنا شوید. سپس با کمک کارشناسان باتجربه، از یک کود غنی کمک بگیرید و کوددهی را انجام دهید.

 

منبع:

اقتصاد مقاوم تر محیط سالم تر با کاشت درختان باثمر تألیف: س.ن.مجتهدنجفی

کودهای شیمیایی

سایت های معتبر

نوشته‌های دیگر

نظرات