چاه عروس، منطقه ای زیبا در دل کویر

چاه عروس، منطقه ای زیبا در دل کویر

ابوزیدآباد (نام محلی: بیزُوُی “Bizovoy”)در ۳۰ کیلومتری جنوب‌شرقی کاشان، در جلگه‌‌اى هموار واقع شده‌است
شاید بکرترین جاى ابوزیدآباد کویر ناب سیازگه (ریگ‌سیاه) باشد.
سیازگه پهنه‌ای گسترده در دامن ماسه‌زارهای شمال ابوزیدآباد است كه در محاصره تپه‌های ماسه‌ای و بكر و زیبا قرار دارد و در تلاقی با ناهمواری ماسه‌ها، صحنه‌های بسیار جذاب با اشکال متنوع و زیبا‌یی بوجود آمده است.
زیباترین و بكرترین منطقه ابوزیدآباد مكانی است بنام «چاه عروس» كه در ۴۵ كیلومتری ابوزیدآباد واقع شده، و فاصله آن تا منطقه گردشگری سیازگه ۳۴ كیلومتر است.

منطقه گردشگری سیازگه
منطقه گردشگری سیازگه در ابوزید آباد
برداشت نمک از دل کویر
برداشت نمک از دل کویر

این مکان به مجموعه تپه‌های ماسه‌ای بسیار زیبا آراسته است و به گفته صاحب‌نظران یكی از زیباترین و بكرترین مناطق كویری كشور محسوب، و یکی از جاذبه‌های گردشگری منطقه است که به همت کشاورز پرتلاش آقای پرویز قربانی بنا شده است.

بدلیل سطح ارتفاع کمتر از دریا نسبت به کاشان ارتفاع آب از سطح زمین در این منطقه به كمتر از نیم متر می‌رسد كه به راحتی می‌توان با كندن گودالی با دست به آب شیرین و گوارا دسترسی پیدا كرد.

اقامتگاه چاه عروس در دل منطقه کویری چاه عروس
کشت دیم در دل منطقه کویری چاه عروس
خرمای ارگانیک منطقه چاه عروس ابوزید آباد
دست رنج مردی به نام بابا پرویز از دل کویر

در حاشیه این منطقه نخلستان خرمایی را همراه با مزرعه کشت هندوانه دیم می‌بینیم. كشت این درختان به شیوه كاملا ارگانیك و بدون استفاده از سموم شیمیایی و با کود حیوانی صورت گرفته و به دلیل بالا بودن سطح آب در منطقه، كشت این درختان به صورت دیم و بدون نیاز به آبیاری انجام شده است.

اهالی منطقه می‌گویند علت نام‌گذاری این منطقه به چاه‌عروس این است که در قدیم یک ایل بختیاری از این دیار در حال کوچ بوده که عروس زیبای این ایل به نکاح داماد ایل دیگر درمی‌آید و داماد ایل سوم که خواهان وصلت با عروس بوده به قصد درگیری با ایل دوم درآمده که بالاخره شرط می‌گذارند تا توسط دو داماد چاه آبی در مکان کویر حفر شود هر کدام دارای آب شیرین بودند، عروس به عقد آن داماد درآید که پس از حفر چاه داماد دوم به آب شیرین دست می‌یابد و مراسم عروسی و بزم در کویر برپا می‌شود و بدین سان این منطقه بنام چاه عروس شهرت یافته است.

READ
اولویت کاشت: انگور دومین درخت قرآنی

نوشته‌های دیگر

نظرات